MULTIMEDIA

VIDEO Δείτε θρυλικά Goals επί της ΑΕΚ

-
   -

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους Λό και Πάουελ και με πεσμένη ψυχολογία απέναντι σε μια ομάδα που αποτελεί παραδοσιακή δύναμη της Ευρωλίγκα μπήκαν από την αρχή παθιασμένα στο παιχνίδι και με καταπληκτική πρώτη περίοδο ξέφυγαν με 16-30. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν αυτό το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αβαντάζ 11 πόντων (33-44). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και με άμυνα ζώνης εκγλώβισαν την επίθεση των ερυθρολεύκων για να προσπεράσουν εμ 52-47 στο 30΄. Όμως τα παιδιά του Πειραιά δεν πτοήθηκαν. Με γρήγορο 11-0 έκαναν το 62-68 μετά το μοναδικό τρίποντο του Άντιτς, αλλά και πάλι δνε μπόρεσαν να καθαρίσουν το ματς. Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηακν σε χιτσκοκικό φινάλε, με τον Σπανούλη να βάζει το νικητήριο καλάθι στα 52΄΄ και τον Χάινς να παίζει εκπληκτική άμυνα πάνω στον Σμιθ. Οι Ισραηλινοί έχασαν τρια συνεχόμενα σουτ, ενώ στα 3΄΄ που απέμεναν μετά τις δυο άστοχες βολές του Παπανικολάου δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν την τελευταία επίθεση τους εντός χρόνου.

Δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 52-47, 77-78.
Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 15(3), Τζέιμς 11, Σμιθ 17(2), Χίκμαν 4, Ελιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7(1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 24(4), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9(9ριμπ., 2μπλοκ), Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκατσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1).

ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ Η ΕΝΣΤΑΣΗ

Το μεσημέρι του αγώνα επέλεξε ο αθλητικός δικαστής της Ευρωλίγκα για να ανακονώσει την απόφαση του να απορρίψει την ένσταση του Ολυμπιακού. Ουσιαστικά δεν δικαιολογείται η απόφαση του σε καμμία περίπτωση, αφού είναι πεντακάθαρο ότι το χρονόμετρο στην αναμέτρηση με τηνΣιένα έχει κολλήσει για 3΄΄, γεγονός που ευνοεί εν τέλει την Σιένα για να φτάσει στη νίκη. Ο πρόεδρος του Θρύλου, Παναγιώτης Αγγελόπουλος, σχολίασε ειρωνικά αυτή την απόφαση, ενώ τόνισε ότι είναι πάντα συγκλονιστικό να φεύγεις νικητής από το Γιαντ Ελιάου. Τέλος, τόνισε με έμφαση ότι δεν θα εγκαταλείψει την υπόθεση και θα κλαταθέσει έφεση!

(Δημοσίευση: 25.01.13)