Ο Φάνης Γκέκας
Δεν έφτανε το γκολ του Γκέκα στην Εθνική μας ομάδα...

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΣΕΧΙΑ 1-2
Αναζητείται θαύμα!
   Οι... παιδικές αρρώστιες της Εθνικής μας ομάδας σε αυτό το τουρνουά, έγιναν διακριτές και στο δεύτερο ματς της διοργάνωσης. Η Ελλάδα καθυστέρησε να μπει στο παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 6ο λεπτό και παρότι μείωσε στην επανάληψη και προσπάθησε να ισοφαρίση, δεν τα κατάφερε. Και πλέον, αναζητείται νίκη με τη Ρωσία και συνδυασμός αποτελεσμάτων για να υπάρχουν ελπίδες πρόκρισης.

Μόλις στο 3' η Τσεχία άνοιξε το σκορ με τον Γίρασεκ και στο 6' έκανε το 0-2 με τον Πίλαρ, εκμεταλλευόμενη τα απίστευτα κενά της ελληνικής άμυνας. Η συνέχεια του πρώτου μέρους πέρασε αναξιοποίητη, στο 41' ο Φωτάκης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (ελέγχεται η απόφαση) και στο 53' η Ελλάδα ξαναμπήκε στο ματς: από τραγικό λάθος του Τσεχ, ο Γκέκας σκόραρε σε κενή εστία, αλλά η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να φανεί ξανά απειλητικό, μολονότι ο Σάντος φόρτωσε την αντίπαλη περιοχή και με τον Μήτρογλου...

ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς (23’ λ.τρ. Σηφάκης) , Τοροσίδης, Χολέμπας, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φωτάκης (46’ Γκέκας), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Φορτούνης (71’ Μήτρογλου), Σαμαράς.

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Γκέμπρε Σελασιέ, Λιμπέρσκι, Κάντλετς, Σίβοκ, Χούμπτσμαν, Πλάσιλ, Γίρασεκ, Πιλάρ, Ροζίτσκι (46’ Κολάρ), Μπάρος (64’ Πέκχαρτ).

(Δημοσίευση: 12.06.12)