ΔΕΙΤΕ ΣΗΜΕΡΑ

MULTIMEDIA

VIDEO Δείτε θρυλικά Goals επί της ΑΕΚ

Μανιάτης και Σαλπιγγίδης
Ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε το σκορ και δέχεται τα συγχαρητήρια του εξαιρετικού Μανιάτη

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 1-1
Ελληνικές ψυχάρες!
   Η Πολωνία σκόραρε νωρίς, έπαιξε με παίκτη παραπάνω για 20 λεπτά, νόμιζε ότι είχε ρίξει την Ελλάδα στο καναβάτσο, αλλά οι ελληνικές ψυχάρες απάντησαν! Με ένα θαυμάσιο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα πήρε την ισοπαλία (1-1) στην πρεμιέρα του EURO και άξιζε τη νίκη, καθώς έχασε πέναλτι με τον Γιώργο Καραγκούνη!

Το ξεκίνημα ήταν γεμάτο αναποδιές. Η Πολωνία, που μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με τον Λεβαντόφσκι στο 17', ο Σάντος είδε τα δύο βασικά του σέντερ μπακ να τίθενται διαδοχικά νοκ άουτ (στο 36' με τραυματισμό ο Αβραάμ και στο 44' με άδικη αποβολή ο Παπασταθόπουλος), χάρη όμως και στις αλλαγές του (Σαλπιγγίδης, Φορτούνης) η Ελλάδα όχι μονάχα επέστρεψε, αλλά κυριάρχησε στην επανάληψη!

Με τον Σαλπιγγίδη ισοφάρισε στο 51', στο 68' από θαυμάσια πάσα του Φορτούνη, ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι και μαζί την απευθείας αποβολή του Σέζνι, αλλά ο Τίτον με το που μπήκε στο ματς απέκρουσε την εκτέλεση του Καραγκούνη! Στο 74' ο Σαλπιγγίδης σκόραρε ξανά από πάσα του Φορτούνη, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Ελλάδα έμεινε στο 1-1 και παράλληλα κρατήθηκε ζωντανή για την πρόκριση.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπένιτς, Βασιλέφσκι, Περκίς, Πίστσεκ, Μουράφσκι, Πολάνσκι, Μπλαστσικόφσκι, Ρίμπους (70’ Τίτον), Ομπράνιακ, Λεβαντόφσκι

ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος (36’ Κ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Νίνης (46’ Σαλπιγγίδης), Γκέκας (68’ Φορτούνης).

(Δημοσίευση: 08.06.12)